Kto sme

Občianske združenie Foajé je zoskupenie mladých ľudí, ktorých snahou je zachovať tradíciu kultúrneho a komunitného centra na Štefánikovej 16. Okrem aktívneho vytvárania programu zároveň OZ Foajé slúži ako spájací prvok všetkých subjektov, ktoré pôsobia na tejto adrese a taktiež sa do istej miery podieľajú na fungovaní tohto priestoru – Fest Anča, Bratislavský knižný festival a spoločensko-kultúrny mesačník Kapitál.

 
Medzinárodný filmový festival FEST ANČA

fest_anca_colour_logo

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film predovšetkým pre dospelého diváka. Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať o rôznych podobách animácie. Súčasťou festivalu je aj podujatie Game Days, zamerané na podporu videoherného priemyslu a iniciovanie spolupráce medzi videohernými štúdiami a animátormi. Fest Anča sa každoročne koná v Žiline v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, v Novej Synagóge a ďalších kultúrnych priestoroch mesta Žilina. Tím Fest Anče celoročne prispieva k budovaniu slovenského filmového a videoherného priemyslu v oblasti animácie, pomáha združovať animátorskú komunitu a informuje o dianí v súčasnom animovanom filme. V priebehu roka organizujeme projekcie filmov a besedy s tvorcami.

 

Kapitál

Motivácia, stojaca za vznikom kultúrno-spoločenského mesačníka Kapitál, sa dá vysledovať už z jeho názvu: chceme zhromažďovať kultúrny, umelecký a intelektuálny kapitál, ktorý sa nám dnes zdá roztrúsený do malých špecializovaných periodík a kultúrnych komunít.

Kapitál vznikol z hladu po periodiku, ktoré by združovalo kvalitnú angažovanú publicistiku, venujúcu sa kultúrnym (literatúra, film, hudba, divadlo, architektúra, výtvarné umenie a iné) i širším spoločenským fenoménom (napr. džentrifikácia miest, feministické reflexie spoločenských otázok, prieniky kultúrnych a politických analýz, postavenie menšín na Slovensku atď) Eseje, recenzie, rozhovory, glosy, úvahy, pôvodná tvorba (poézia i próza) a preklady – to všetko sprevádzané ilustráciami, grafikami a maľbami domácich i zahraničných umelcov. O vizuálnu stránku časopisu sa stará mladé progresívne grafické štúdio Pinchof_.

 

BRaK

Bratislavský knižný festival vznikol v roku 2013 s cieľom vytvoriť priestor pre malých, nezávislých knižných tvorcov a ich diela. Ambíciou festivalu je podávať hodnoverný obraz o dianí v stredoeurópskom knižnom priestore, s dôrazom na tú časť vydavateľskej produkcie, ktorej východiskom nie sú výhradne nároky a očakávania spotrebiteľského trhu. V centre jeho pozornosti stojí záujem o aktuálne podoby, premeny a funkcie knižného média. BRaK je v rovnakej miere festivalom spisovateľov, vydavateľov, prekladateľov, knižných grafikov, ilustrátorov, kníhviazačov, typografov a všetkých ďalších, s knihami spojených profesií a remesiel.

Pod identickou značkou funguje aj vydavateľstvo BRaK,  ktoré sa zameriava predovšetkým na súčasnú (stredo)európsku literatúru a ilustrované knihy.